Corporate Boards

JKT Economic Development Authority (JST-EDA) (2 Yr Term)

Jack Grinnell, Chair, 12/31/21
Latrisha Ollum-Suggs, Vice Chair, 12/31/23
Matthew C. Adams, Secretary/Treasurer, 12/31/23
Rochelle Blankenship, Member, 12/31/24
Lana Kerr, Member, 12/31/24

JKT Development, Inc., (3 Yr Term)

Jack Grinnell, Chair, 12/31/22
Matthew C. Adams, Secretary/Treasurer, 12/31/21

JKT Gaming Board, Inc.

W. Ron Allen, Chair, 12/31/24
Josh Chapman, Vice Chair, 12/31/23
Cliff Prince, Secretary/Treasurer, 12/31/22
Paul Moore, Member, 12/31/22
Jim Haguewood , Member, 12/31/23

Cedar Greens, Inc.

Lana Kerr, Chair, 12/31/22
LaTrisha Suggs, Vice  Chair, 12/31/24
Mac Grinnell, Secretary/Treasurer, 12/31/22

JST Capital – CDFI

Joe Allen, Chair, 12/31/22
Jeff Allen, 12/31/224
Laurie Stewart, Secretary/Treasurer

Committees &
Non-Corporate Boards

Cemetery Committee (all nominated in 2020)

Dana Ward, Chair
Elaine Grinnell, Co-Chair
Jessica Johnson, Secretary/Treasure,
Michael Lowe, Member
Cathy MacGregor, Member
Merle Holden, Member
Rusty Buckmaster, Member

Culture Committee

Elaine Grinnell, Chair, 01/31/24
Melissa Smith-Brady, Vice Chair, 01/31/24
Sheila Strong, Secretary/Treasurer, 01/31/24
Janet Duncan, Member, 01/31/23
Liz Mueller, Member, 01/31/22
Alisha Adams, Member, 01/31/22

Election Board

Cathy MacGregor, Chair, 12/31/22
Mary Norton, Secretary/Treasure, 12/31/23
Michele Lowe, Member, 12/31/22

Elders Committee

Liz Mueller, Chair, 01/31/22
Kathy Duncan, Vice Chair, 01/31/23
Steve Johnson, Secretary/Treasurer, 01/31/24
Les Prince, Member, 01/31/24
Janet Duncan, Member, 01/31/24
Charlotte Stefano, Member, 01/31/23

Enrollment Committee

Vickie Carroll, Chair, 1/31/22
Candy Burkhart, Secretary/Treasurer, 1/31/23
Whe-Whe Olitza, 1/31/23
Josh Holden, Member, 1/31/23
Kathy Duncan, Member, 2022

Health Committee

Merle Holden, Chair, 1/31/23
Beth Anders, Vice Chair, 1/31/22
Candy Burkhart, Sec, 1/31/21
Lisa Barrell, Member, 1/31/21
Robin Didrickson, Member 1/31/22
LaTrisha Suggs, Member, 1/31/21
Theresa Lehman, Member, 1/31/22
Rosie Zwanziger, Member, 1/31/23
Ann Adams, Member, 1/31/23

Higher Education Committee

Beth Anders, Chair, 1/31/23
Amber Jones, Vice Chair 01/31/21
Rochelle Blankenship, Sec, 1/31/23
Theresa Lehman, Member, 1/31/23
Vickie Carroll, Member, 1/31/21

Housing Improvement Program Committee

Lisa Barrell, Chair, 1/31/21
Marlene Shaw, Vice Chair, 1/31/22
Theresa Lehman, Sec, 1/31/22
Albert Fletcher, Member, 1/31/22
Elaine Grinnell, Member, 1/31/23

Tribal Gaming Commission (3 yr terms under compact)

Jeff Allen, Chair, 12/31/23
Josh Holden, Vice Chair/Secretary 12/31/22
Gideon Cauffman, Commissioner-at-Large, 12/31/21

Natural Resources Committee

Matt Adams, Vice Chair, 1/31/22
Josh Chapman, Member, 1/31/21
Lisa Barrell, Member, 1/31/23
Gary Peterson, Member, 1/31/21
Lori Delorm, Member, 1/31/23
Steve Johnson, Member, 1/31/22